- Home
- Acrylic Products
- Acrylic Flooring and Painting Products
- POWER CONCRETE ASPHALT PAINT
POWER CONCRETE ASPHALT PAINT
- General Details
- Product Features
- Implementation
- Related Images
POWER CONCRETE ASPHALT PAINT
DEFINITION
USAGE AREAS
It is used in protective coating and painting of all kind of Asphalt and concrete soils, in the creation of security road corridors, in determining the bicycle and pedestrian walkways, public transport parks, gardens, coating and painting of concrete and asphalt floors of children’s playgrounds for decorative purposes.
| Type | TS EN 1504-2/ April 2008 Prensip 5 (PR): 5.1 Physical Resistance / Surface Improvement Coating Application (C) |
| Colour | RAL colours |
| Outlook | Semi Mat |
| Thinner | Water |
| Solid Matter by Weight, % | 70 |
| Density | 1,50 g/cm³ |
| Waste | 0,600-0,700 kg / m2 |
| Package | 19 kg A Component + 1 kg B Component + 1 kg C Component Coloring : Total 21 kg |
| Mixture Ratio | 19 / 1 / 1 |
| Application Methods | Brush, Roller, Diaphragm Pump |
| Mixture Life Drying Time |
2,5 hours /23°C 1 hour /23°C |
| Shelf Life | 1 year |
| Resistance to impact Adhesion Strenght By Pulling off With traffic load Rigid systems Wear Resistance (TABER) Capillary Water Absorption Fire Reaction Class |
Class 1:≥ 4 Nm
≥2 N/mm² |
| Equipment Cleaning | Water |
SURFACE PREPARATION
* The surfaces to be applied should be free from oil, dust and dirty.
* Free parts on the surface should be cleaned.
* The parts on the surface that prevent adhesion should be cleaned.
Yüzeydeki serbest parçalar temizlenmelidir.
Yüzeylerdeki yapışmaya engel olan parçalar temizlenmelidir.
MIXING PREPARATION
A and B component should be mixed with a low speed mixer for at least 3-4 minutes until a homogenous mixture is obtained by paying attention to mixture ratios. According to the surface properties and color type to be applied, add the coloring C component into the A + B mixture and mix again until the color is homogenous and optionally add 5% water to the total amount of product to ready for application.
APPLICATION
Mixed product should be used at least within 2.5 hours. Otherwise, the product will show a chemical reaction and harden and will not be recycled. After the product is applied, it is 24 hours to fully dry and open to light pedestrian traffic
APPLICATION CONDITIONS
* Avoid application in very humid environments and below 10°C.
* Mixing ratios should be considered.
* During application and after application, the soil should be protected from adverse weather conditions such as rain, hail and snow for 24 hours.
VOC REGULATION 2004/42 VOC DECOPAINT DIRECTIVE
The maximum permissible volatile organic compound (VOC) content (product category IIA / j type WB) is 140 g / L (2010 limit) according to EU-Directive 2004/42. The maximum VOC content of the POWER CONCRETE/ASPHALT PAINT ready to use is <140 g / L.




