- Home
- Epoxy Products
- Epoxy Floor Coatings
- FLOOR SC 470 • Epoxy-Based Antistatic Coating
FLOOR SC 470 • Epoxy-Based Antistatic Coating
- General Details
- Product Features
- implementation
- Related Images
Two-Component, Solvent-Free Antistatic Epoxy Floor Coating System – Carrier Top Coat
Public Works Item No: 04.379/H03
Product Description:
This two-component, solvent-free epoxy resin is a high-performance product used as a carrier topcoat in antistatic floor coating systems. Its industrial-standard formula offers both mechanical durability and antistatic properties. Its solvent-free nature makes it environmentally friendly and safe for users, while ensuring easy application. The product provides strong adhesion and long-lasting performance on floor surfaces, preventing static electricity buildup and enhancing the safety of sensitive electrical and electronic equipment.
Areas of application:
This antistatic epoxy can be safely used in industrial floors, hospitals, operating rooms, laboratories, production and storage areas. It also serves as the carrier top coat of antistatic floor coating systems in areas containing sensitive electrical and electronic equipment and posing a risk of explosion.
Key Features:
- Environmentally and user-friendly with solvent-free formula
- Prevents static electricity buildup with antistatic properties
- Safe to use in industrial, sensitive and explosion-prone areas
- Provides high mechanical strength as a carrier topcoat
- Ideal for hospitals, laboratories and production-warehouse areas
| Type | TS EN 1504-2/ April 2008 Principle 5(PR): 5.1 Physical Resistance / Surface Improvement Coating Application C |
| Colour | RAL colors without affecting conductivity. |
| Outlook | Mat |
| Solid Matter by Weight, % | 100 |
| Density | 1,22 g/cm³ |
| Waste | 0,300-1,200 kg / m2 |
| Package | 19.76 kg A Component+ 5 kg B Component :Total 24.76 kg |
| Flash Point | >25 °C |
| Mixture Ratio | 3,95 / 1 |
| Application Methods | Brush, Roller, Trowel |
| Mixture Life | 40 minutes / 25°C |
| Shelf Life | 1 year |
| Waiting Time Between Coats | 12 hours / 25°C |
| Drying Time | 12 hours / 25°C |
| Mechanical Strength
|
7 days |
| Electrostatic Reaction | Ground resistance Rg<106 ohm ( IEC 61340-4-1) Average ground resistance 104 ≤ Rg ≤ 106 ohm ( IEC 61340-4-1) The distance should be at least 50 cm the conductivity measuring points on the ground. If there are inadequate points during the measurement, additional measurements should be made within 50 cm of these points. Results of ground conductivity measurements (< 35 MΏ (IEC 61340-4-1) are the values that are considered in the measurement area. |
| Equipment Cleaning | Epoxy Thinner |
SURFACE PREPARATION
* The surfaces to be applied must be free from oil, dust, and dirty.
* Free parts on the surface, cement grout on concrete surfaces and parts that prevent adhesion must be cleaned.
MIXING PREPARATION
A and B component should be mixed with a low speed mixer for at least 3-4 minutes until a homogenous mixture is obtained by paying attention to mixture ratios. It is ready for application after mixing.
COATING SYSTEM
Grounding tapes are placed 12 hours later after the SC 325 conductive primer complete its curing. The bands are connected to the main line of the structure. After the SC 470 antistatic epoxy coating mixture has been completed Spread on the surface with roller or combed trowel.
APPLICATION CONDITIONS
* Surface should have sufficient strength. The concrete has a compression strength of at least 25 N/mm², nd a tensile strength of at least 1,5-2 N/mm².
* The surface must be clean and dry. Humidity must not exceed 5%, If the humidity is above this ratio, SC 220 100% Epoxy Primer for humid surfaces used on humid surfaces should be preferred.
* The 325 Epoxy Conductive Primer should be completed its cure before starting the top coat.
* Avoid application in very humid environments and below 10°C.
* Mixing ratios should be considered.
Products that can be used under this product:
* 325 Epoxy Conductive Primer



