FLOOR PU 150
- General Details
- Product Features
- Implementation
- Related Images
DEFINITION
Two component semi elastic polyurethan self leveling coating.
USAGE AREAS
It is used as elastic polyurethane floor covering at hospitals, schools, offices, sports halls, shopping centers, hotels, storage areas, cold storage, in food production facilities and in all industrial areas where hygiene is required. It has high mechanical and chemical resistance, high tensile and tear strength and it is solvent free.
| Type | TS EN 1504-2/ April 2008 Principle 5(PR): 5.1 Physical Resistance / Surface Improvement Coating Application C |
| Colour | RAL colours |
| Outlook | Semi Bright There may be discoloration in environments exposed to direct sunlight, but it does not negatively affect the performance of the product. |
| Solid Matter by Weight, % | 100 |
| Density | 1,30 g/cm³ |
| Waste | 0,800 – 1,600 kg / m2 |
| Package | 16 kg Component A + 4 kg Component B:Total 20 kg |
| Flash Point | >25 °C |
| Mixture Ratio | 4 / 1 |
| Application Methods | Brush, Roller, Trowel |
| Mixture Life | 30 minutes / 25 °C |
| Shelf Life | 1 year |
| Waiting Time Between Coats | 8 hours/25 °C |
| Drying Time | 8 hours/25 °C |
| Mechanical Strength | 7 days |
| Shore D Hardness (7 days / 25°C) | 45 |
| Equipment Cleaning | Polyurethane Thinner |
SURFACE PREPARATION
* Prior to applying the primer coat, the surfaces to be applied must be free from oil, dust, and dirty.
* Free parts on the surface, cement grout on concrete surfaces and parts that prevent adhesion must be cleaned.
MIXING PREPARATION
A and B component should be mixed with a low speed mixer for at least 3-4 minutes until a homogenous mixture is obtained by paying attention to mixture ratios. It is ready for application after mixing.
COATING SYSTEM
If it is 24 hours past the priming process after the floor is roughened with sandpaper, PU 145 polyurethane self leveling coating application should be started. Product spread the ground with the help of gear trowel and the coating should be aired with a spiked roller when appropriate consistency is achieved to obtain the desired thickness on the surface of the ground. It is recommended to apply 0,150-0,200 kg/m² PU 130 Polyurethane Mat Protective Paint or PU 135 Polyurethane Gloss Protective Paint where high UV resistance is desired.


