FLOOR PU 130
- General Details
- Product Features
- Implementation
- Related Images
DEFINITION
USAGE AREAS
It is used as top coat protective mat paint in epoxy and polyurethane coating systems desired UV resistance.
| Type | TS EN 1504-2/April 2008 Principle 5(PR): 5.1 Physical Resistance / Surface Improvement Coating Application C |
| Colour | RAL colours |
| Outlook | MAT |
| Thinner | Polyurethane Thinner |
| Solid Matter by Weight, % | 47 |
| Density | 1,15 g/cm³ |
| Waste | 0,50-0,100 kg / m2 |
| Package | 12 kg A Component + 5.6 kg B Component: Total 17.6 kg |
| Flash Point | >25 °C |
| Mixture Ratio | 2.15/1 |
| Application Methods | Brush, Roller, Air Gun, Airless Gun |
| Mixture Life | 1 hour / 25°C |
| Shelf Life | 1 year |
| Waiting Time Between Coats | 2 hours/25 °C |
| Drying Time | 12 hours /25 °C |
| Mechanical Strength | 7 days |
| Equipment Cleaning | Polyurethane Thinner |
SURFACE PREPARATION
The surfaces to be applied must be free from oil, dust, and dirty
olmalıdır..
MIXING PREPARATION
A and B component should be mixed with a low speed mixer for at least 3-4 minutes until a homogenous mixture is obtained by paying attention to mixture ratios. It is ready for application after mixing
APPLICATION CONDITIONS
* Application should not be applied if the ambient and surface temperature is below +10 ºC or above +30 ºC.
* Avoid application in rainy and windy weather.
* It must be protected against water for at least 24 hours after painting is completed.
* Relative humidity must not exceed 70% when applied
Products that can be used under this product:
* SC 650 ST Solvent Free Epoxy Resin Based Top Coat Coating
* PU 145 Polyurethane Self Leveling Coating
* PU 150 Polyurethane Self Leveling Semi Elastic Coating


