FLEX PU 076
- General Details
- Product Features
- Implementation
- Related Images
DEFINITION
Two component, solvent free, thixotropic polyurethane adhesive
USAGE AREAS
It is used for gluing gypsum and betopan panels, styrofoam, plate, osb, wood, chipboard, rubber and stone.
| PRODUCT SPECIFICATIONS Type |
TS EN 12004 (system3) |
| Colour | Beige |
| Solid Matter by Weight, % | 100 |
| Densit | 1,65 g/cm³ |
| Package | 8 kg A Component + 1 kg B Component: Total 9 kg |
| Flash Point | >105 °C |
| Mixture Ratio | 8 / 1 |
| Mixture Life | 30 minutes/25°C |
| Shelf Life | 1 year |
| Waiting Time Between Coats | 12 hours/ 25°C |
| Drying Time | 12 hours/ 25°C |
| Mechanical Strength | 7 days |
| Equipment Cleaning | Polyurethane Thinner |
SURFACE PREPARATION
* The surfaces to be applied should be free from oil, dust and dirty.
* Free parts on the surface and parts that prevent adhesion should be cleaned.
* The surface should be roughened where necessary.
MIXING PREPARATION
A and B component should be mixed with a low speed mixer for at least 3-4 minutes until a homogenous mixture is obtained by paying attention to mixture ratios. It is ready for application after mixing.
APPLICATION CONDITIONS
* The surfaces should have sufficient strength.
* The surface must be clean and dry.
* Avoid application very humid conditions and below 10°C.
* Mixing ratios should be considered..
* Relative humidity must not exceed 70% when applied.


