- Home
- Epoxy Products
- Epoxy Repair Anchorage and Assembly Products
- BRV EPO MORTAR • Epoxy Mortar Coating Mortar
BRV EPO MORTAR • Epoxy Mortar Coating Mortar
- General Details
- Product Features
- implementation
- Related Images
Two-component, solvent-free epoxy resin-based high-strength repair and mortar.
Product Description:
This two-component, solvent-free epoxy resin-based repair and mortar is developed for repair, filling, and strengthening industrial floors requiring high mechanical strength.
Thanks to its special formula, it forms a dense and durable structure with high compressive, impact, and abrasive resistance on the applied surface. It provides strong adhesion to concrete, cementitious mortar, and screed surfaces. It offers a robust and long-lasting repair solution by performing effectively on normal and highly absorbent surfaces.
It can be safely used in areas subjected to medium and heavy loads. After curing, it provides high compressive strength and dimensional stability, minimizing the risk of cracking and separation on the surface.
Areas of application:
- Factory and warehouse floors
- Work and production areas
- Loading and shipping areas
- Industrial floors subjected to medium and heavy loads
- Concrete, screed and cementitious mortar surfaces
- Repair of normal and highly absorbent surfaces
- Installation of expansion profiles
- Repair and filling of floor joints
Key Features:
- High mechanical strength
- High pressure and impact resistance
- Abrasion resistant
- Strong adhesion
- Suitable for medium and heavy duty conditions
- Dimensional stability – does not crack
- Solvent-free and safe application
| Type | TS EN 1504-4 |
| Colour | Yellow |
| Outlook | Gritty mortar |
| Solid Matter by Weight, % | 100 |
| Density | 1,7 g/cm³ |
| Waste | 1,7 kg / m² for 1 mm thickness |
| Package | 24,20 kg A Component + 0,80 kg B Component = Total 25 kg |
| Flash Point | >25 °C |
| Mixture Ratio | 30 / 1 |
| Application Methods | Trowel |
| Mixture Life | 30 dakika / 25 °C |
| Shelf Life | 1 year |
| Mechanical Strength | 7 days / 25°C |
| Drying Time | 24 hours / 25°C |
| Equipment Cleaning | Epoxy Thinner |
SURFACE PREPARATION
Free particles and paint residues on the surface should be completely cleaned, surfaces should be roughened mechanically (blastrack or milling cutter) and cleaned with vacuum sweeper
MIXING PREPARATION
A and B component should be mixed with a high speed mixer for at least 3-4 minutes until a homogenous mixture is obtained by taking care of mixing ratios. It is ready for application after mixing. The whole mixed product should be used within 30 minutes.
APPLICATION CONDITIONS
* Surface should have sufficient strength. The concrete has a compression strength of at least 25 N/mm², nd a tensile strength of at least 1,5 N/mm².
* The surface must be clean and dry. SC-215 primer should be applied on absorbent surfaces. Humidity must not exceed 5%, If the humidity is above this ratio, SC 220 100% Epoxy Primer for humid surfaces used on humid surfaces should be preferred.
* The primer should be completed its cure before starting the top coat.
* Avoid application in very humid environments.
* Mixing ratios should be considered.
Products recommended for use on this product:
* SC 200-K Self-Extending Condensed Epoxy Intercoat Primer
* SC 640 Epoxy Interlayer Coating




