- Home
- Acrylic Products
- Acrylic Flooring and Painting Products
- ASPHALT PAINT1K
ASPHALT PAINT1K
- General Details
- Product Features
- Implementation
- Related Images
ASPHALT PAINT1K
DEFINITION
USAGE AREAS
It is used in painting and coating as protective of all kinds of asphalt and concrete floors, in the creation of security road corridors, in determining the bicycle and pedestrian walkways, in parks for public transport vehicles, in painting and coating for protective and decorative purposes of all kinds of asphalt and concrete floors of gardens and playgrounds.
| Type
|
TS EN 1504-2/April 2008 Principle 5(PR): 5.1 Physical Strenght/Surface Improvement Coating Application C |
| Colour | White (RAL colors) |
| Outlook | Mate |
| Thinner | It can be thinned with water. |
| Solid Matter by Weight, % | 75 |
| Density | 1,50 g/cm³ |
| Waste | 0,600 – 0,700 kg / m2 |
| Package | 20 kg |
| Application Methods | Brush, Roller, Airless Gun |
| Shelf Life | 1 year |
| Dust Drying Time | 1-2 hours /25 °C |
| Touch Drying | 3-4 hours/25 °C |
| Waiting Time Between Coating | 5-6 hours/25 °C |
| Equipment Cleaning | It is cleaned with water. |
SURFACE PREPARATION
* It is necessary to completely remove the oil, dirt and all kinds of residues on the surfaces to be applied and the dust on the surface must be washed and cleaned from the surface
* Free parts on the surface should be cleaned.
* There is no need for any surface smoothing on normal burnished concrete surfaces that do not use hardener. Parts that prevent adhesion on the surfaces should be cleaned.
* The surface where surface hardener, curing-forming products and paraffin derivatives are used on concrete surfaces should be re-roughened so product can be used.
APPLICATION CONDITIONS
The product is ready for use. The product should be mixed for at least 3-4 minutes with the aid of a low speed mixer until a homogenous mixture is obtained. Application of the first coat primer is applied to the surface by diluting the product ½. Application of the second and third coat can be applied without diluting the product or optionally diluting it by 10% depending on the waiting times between the layers. After the product is applied, it is 24 hours to fully dry and open to light pedestrian traffic.
* Application should be avoided below 10°C and in very humid environments.
* During and after application, the floor must be protected from bad weather conditions such as rain, hail and snow for 24 hours.

