- Home
- Epoxy Products
- Epoxy Anticorrosive Products For Metal Surfaces
- BRV AC 6390 • Epoxy Topcoat Paint for Metal Surfaces
BRV AC 6390 • Epoxy Topcoat Paint for Metal Surfaces
- General Details
- Product Features
- implementation
- Related Images
Two-Component, Solvent-Based Epoxy Topcoat Paint (For Metal Surfaces)
Public Works Item No: 25.002/03.Y
Product Description:
This is a two-component, solvent-based, epoxy resin-based, high-performance topcoat paint developed for metal surfaces. It is formulated to provide long-term corrosion protection in industrial environments.
It forms a hard, durable, and chemically resistant film layer on the applied surface. It exhibits high resistance to mechanical abrasion, impact, atmospheric conditions, and industrial chemicals.
It is used as a topcoat over intermediate coats in anti-corrosion epoxy systems. Optionally, it can be produced in a thixotropic form that does not sag on vertical surfaces.
Areas of application:
- Petrochemical plants
- Power plants
- Metal components of ship decks
- Steel construction structures
- Aluminum and panel surfaces
- Galvanized coated surfaces
- Pipelines
- Nuclear waste storage areas
- Metal and concrete surfaces
Key Features:
- High corrosion resistance
- Resistant to chemicals and atmospheric conditions
- High mechanical wear and impact resistance
- Strong adhesion to metal surfaces
- Ideal as a topcoat in anti-corrosion systems
- Optional thixotropic production (does not sag on vertical surfaces)
- Suitable for heavy-duty industrial applications
| Tipi | TS 11590 |
| Renk | RAL renkleri |
| Görünüm | Yarı Parlak |
| İnceltici | Epoksi Tiner |
| Ağırlıkça Katı Madde, % | 67 |
| Yoğunluk | 1,40 g/cm³ |
| Sarfiyat | Tek katta 40 mikron için 80 gr/m² |
| Ambalajı | 20 kg A Bileşeni+ 5 kg B Bileşeni: Toplam 25 kg Kova 4 kg A Bileşeni+ 1 kg B Bileşeni: Toplam 5 kg Galon |
| Alevlenme Noktası | >25 °C |
| Karışım Oranı | 4 / 1 |
| Uygulama Yöntemleri | Fırça, Rulo, Havalı Tabanca, Havasız Tabanca |
| Karışım Ömrü | 1,5-2 saat / 25°C |
| Raf Ömrü | 1 yıl |
| Katlar Arası Bekleme Süresi | 6 saat / 25°C |
| Kuruma Süresi | 8 saat/ 25°C |
| Mekanik Mukavemet | 7 gün |
| Ekipman Temizliği | Epoksi Tiner |
|
Type |
TS 11590 |
|
Colour |
Ral colours |
|
Outlook |
Semi Matt |
|
Thinner |
Epoxy Thinner |
|
Solid Matter by Weight, % |
67 |
|
Density |
1,40 g/cm³ |
|
Waste |
For 40 micron at single coat 80 gr/m² |
|
Package |
20 kg A Component+ 5 kg B Component: Total 25 kg |
|
Flash Point |
>25 °C |
|
Mixture Ratio |
4 / 1 |
|
Application Methods |
Brush, Roller, Air Gun, Airless Gun |
|
Mixture Life |
1,5-2 hours / 25°C |
|
Shelf Life |
1 year |
|
Waiting Time Between Coats |
6 hours / 25°C |
|
Drying Time |
8 hours/ 25°C |
|
Mechanical Strenght |
7 days |
|
Equipment Cleaning |
Epoxy Thinner |
SURFACE PREPARATION
* The surfaces to be primed or painted should be cleaned of all kinds of rust, rolling bark, dirt, dust, oil and grease, roughened using mechanically appropriate abrasives.
* It is especially recommended to make sandblast at least SA 2½ degree according to Swedish standard SIS 05 59 00 for surface cleaning.
* Abrasives provided surface roughness Medium G 30-85 micron degree ISO 8503-2 should be used.
MIXING PREPARATION
A and B component should be mixed with a low speed mixer for at least 3-4 minutes until a homogenous mixture is obtained by paying attention to mixture ratios. It is ready for application after mixing.
COATING SYSTEM
It can be applied by brush, roller and spray. Thinner is used for thinning in spray application. Paint thinned to viscosity at 18-20 sec/DIN CUP4/20°C can be applied with gun to give 35-40 micron dry film on metal. The mixture prepared by application with brush or roller is applied without diluting.
APPLICATION CONDITIONS
* Avoid application in very humid environments and below 10°C.
* Winding may occur in environments exposed to direct sunlight, but does not adversely affect the protective performance of the product.
Products that can be used under this product:
* AC 070 Epoxy Zinc Rich Primer
* AC 080 Surface tolerate Epoxy Prime
* AC 2480 Epoxy Intermediate Coat Primer


