- Home
- Acrylic Products
- Acrylic Flooring and Painting Products
- TENNIS COURT PAINT
TENNIS COURT PAINT
- General Details
- Product Features
- Implementation
- Related Images
TENNIS COURT PAINT
DEFINITION
One component, water based, pure acrylic resin based high tack strength Uv strength tennis court paint that does not fade and rewind.
USAGE AREAS
It is used on tennis courts, on volleyball and basketball courts, on asphalt and concrete floors of all kinds of protective coating and painting, In the creation of security road corridors, on bicycle and pedestrian ways, public parks, gardens and for the decorative and protective painting of concrete and asphalt floors of children’s playgrounds.
Advantages
* One component, easy to apply.
* Resistant to weather conditions and the sun’s negative UV rays.
* Do not shed, siphon and spill.
* It does not fade and rewind as it is colored with specially selected pigments.
* Resistant to oils, weak acids and alkalis.
* Provides excellent adherence and cohering on all kinds of mineral floor and asphalt.
| Type | Water based Pure acrylic resin based (TS EN 1504-2) |
| Colour | White, Red, Green (Optionally RAL colors can be produced.) |
| Outlook | Semi Matte |
| Thinner | Water |
| Solid Matter by Weight, % | 65 |
| Density | 1,40 g/cm³ |
| Waste | 0,200-0,300 kg/m2 |
| Package | 5 kg ve 20 kg in plastic bins |
| Application Methods | brush, roller, Diaphragm Pump |
|
Drying Time 2nd coat Application time Full drying |
1 hour /23°C 6 hour 24 hour |
| Shelf Life | 1 year |
|
Fire reaction class |
Efl |
| Equipment Cleaning | Water |
SURFACE PREPARATION
* The surface must be cleaned from oil, dirt, rust, dust and all kinds of residues and the dust on the surface should be washed and cleaned from the surface.
* Free parts on the surface should be cleaned.
* There is no need for any surface smoothing on normal polished concrete surfaces that do not use hardener. Parts that prevent adhesion on the surfaces should be cleaned.
* The surface should be re-roughened in the areas where surface hardener, curing-forming products and paraffin derivatives are used on concrete surfaces.
MIXING PREPARATION AND APPLICATION
The product is ready for use and should be mixed for at least 3-4 minutes with a low speed mixer until a homogenous mixture is obtained before starting to apply. Application of the first coat primer is applied to the surface by diluting the product ½. The second and third coat applications can be carried out without diluting the product or optionally diluting it by 10% in accordance with the intercoating times.
After the product is applied, it is 24 hours to fully dry and open to light pedestrian traffic.
APPLICATION CONDITIONS
The surface temperature during application should be between + 5ºC and + 30ºC.During and after application, the floor must be protected from adverse weather conditions such as rain, hail and snow for 24 hours.


