GLOSS PU 128
- General Details
- Product Features
- Implementation
- Related Images
DEFINITION
Two component, acrylic polyurethane bright top coat paint.
USAGE AREAS
It is used on metal and wooden surfaces where UV resistance is required.Brightness and abrasion resistance are high. It can also be used as bathtub paint.
| Type |
TS EN ISO12944-4 |
| Colour | Ral colours |
| Outlook | Bright |
| Thinner | Polyurethane Thinner |
| Solid Matter by Weight, % | 65 |
| Density | 1,20 g/cm³ |
| Waste | For 40 micron at single layer 70 gr / m22 |
| Package | 20 kg A Component + 5 kg B Component :Total 25 kg |
| Flash Point | >25 °C |
| Mixture Ratio | 4 / 1 |
| Application Methods | Fırça, Rulo, Havalı Tabanca |
| Mixture Life | 60 dakika/25 °C |
| Shelf Life | 1 years |
| Waiting Time Between Coats | 2 hours/25 °C |
| Drying Time | 12 hours/25 °C |
| Mechanical Strenght | 7 days |
| Equipment Cleaning | Polyurethane Thinner |
SURFACE PREPARATION
Before applying the primer coat, the free particles, paint residues, oil, dirt and dust on the surface must be thoroughly cleaned, brokens and cracks must be repaired and the surface must be absolutely roughened before application.
MIXING PREPARATION
A and B component should be mixed with a low speed mixer for at least 3-4 minutes until a homogenous mixture is obtained by paying attention to mixture ratios. It is ready for application after mixing.
APPLICATION CONDITIONS
* The surfaces must be free from oil and dirty * Avoid application in very humid environments and below 10°C. * Mixing ratios should be considered. * Relative humidity must not exceed 70% when applied.


