FLOOR PU 145
- General Details
- Product Features
- Implementation
- Related Images
DEFINITION
USAGE AREAS
It is used as elastic polyurethane floor covering at hospitals, schools, offices, sports halls, shopping centers, hotels, storage areas, cold storage, in the frigofric vehicle chassis, in food production facilities and in all industrial areas where hygiene is
| Type | TS EN 1504-2/ April 2008 Principle 5 (PR): 5.1 Physical Resistance / Surface Improvement Coating Application (C) |
| Colour | RAL colours |
| Outlook | Semi Bright There may be discoloration in environments exposed to direct sunlight, but it does not negatively affect the performance of the product. |
| Solid Matter by Weight, % | 100 |
| Density | A+B 1,20 gr/cm³ A+B+C 1,40 gr/cm³ |
| Waste | For 1 mm dry film thickness A+B 1,200 kg / m² For 1 mm dry film thickness A+B+C 1,400 kg/m² |
| Package | Component A:16 kg Component B:4 kg Total: 20 kg Component A:16 kg Component B: 4 kg Component C:12,5 kg Total.32,5 kg Component C is in 25 kg Kraft Bag packaging |
| Flash Point | >25 °C |
| Mixture Ratio | 4 / 1 |
| Application Methods | Brush, Roller, Trowel |
| Mixture Life | 30 minutes /25 °C |
| Shelf Life | 1 year |
| Waiting Time Between Coats | 8 hours/25 °C |
| Drying Time | 8 hours/25 °C |
| Mechanical Strength | 7 days |
| Shore A Hardness (7 days / 25°C)
Wear Resistance (TABER) |
75 223 mg TS 8103 EN ISO 5470-1:2002 0,001 (kg/m².h ) TS EN 1062-3:2008 Sınıf ll TS EN ISO 6272-1:2006 5 (N/mm²) TS EN 1542:2001 Efl |
| Equipment Cleaning | Polyurethane Thinner |
SURFACE PREPARATION
* Prior to applying the primer coat, the surfaces to be applied must be free from oil, dust, and dirty.
* Free parts on the surface, cement grout on concrete surfaces and parts that prevent adhesion must be cleaned.
MIXING PREPARATION
A and B component should be mixed with a low speed mixer for at least 3-4 minutes until a homogenous mixture is obtained by paying attention to mixture ratios. It is ready for application after mixing. The mixture should be consumed within 25-30 minutes.


