- Home
- Epoxy Products
- Epoxy Floor Coatings
- DECOFLOOR SC 330 • Decorative Transparent Epoxy Resin
DECOFLOOR SC 330 • Decorative Transparent Epoxy Resin
- General Details
- Product Features
- implementation
- Related Images
Two-component, solvent-free decorative clear epoxy resin.
Product Description:
This two-component, solvent-free epoxy resin is a high-performance solution developed for creating decorative and transparent surfaces. Its highly UV-resistant formula ensures long-lasting transparency without yellowing. Its easy-to-apply structure provides a smooth and aesthetically pleasing surface. Offering both decorative and protective properties, the product can be safely used in 3D epoxy floor coatings and custom design projects.
Areas of application:
- As a top coat in 3D epoxy floor coatings
- As a transparent and decorative top coat in terrazzo floor coating systems
- As a transparent coating in costume jewelry and decorative products
- In every project where highly UV-resistant decorative surfaces need to be obtained
Key Features:
- Solvent-free and environmentally friendly formula
- High UV resistance, provides long-lasting transparency
- Easy to apply and creates a smooth surface
- Ideal for 3D epoxy floors and decorative projects
- Offers both aesthetic and protective properties
| Type | TS EN 1504-2/April 2008 Principle 5(PR): 5.1 Physical Resistance / Surface Improvement Coating Application C |
| Colour | Transparent |
| Outlook | Bright |
| Solid Matter by Weight, % | 100 |
| Density | 1,10 gr/cm³ |
| Waste | 300-500 gr / m2 |
| Package | 14 kg A Component + 7 kg B Component: Total 21 kg |
| Flash Point | >25 °C |
| Mixture Ratio | 2 / 1 |
| Mixture Life | 30 minutes / 25°C |
| Shelf Life | 1 year |
| Waiting Time Between Coats | 12 hours / 25°C |
| Drying Time | 12 hours / 25°C |
| Mechanical Strength | 7 days |
| Equipment Cleaning | Epoxy Thinner |
SURFACE PREPARATION
The surfaces to be applied must be cleaned from oil, dust, and dirty
MIXING PREPARATION
A and B component should be mixed with a low speed mixer for at least 3-4 minutes until a homogenous mixture is obtained by paying attention to mixture ratios. It is ready for application after mixing.
APPLICATION CONDITIONS
* Avoid application at very humid environments and under 5°C.
* Mixing ratios should be considered.




